Program

10:00
Rozpoczęcie
10:20 - 11:20
Pierwszy blok
Flow – opowieść o rzece bez rzeki
Tymon Markowski
Wybrałem się w podróż wzdłuż Brdą, która zakończyła się projektem fotograficznym, w którym rzeki nie ma na żadnym zdjęciu. Przemierzyłem jedynie 106 km – to odległość pomiędzy miastem Bydgoszcz, z którego wyruszyłem, a wsią Bydgoszcz, w której znajduje się tylko jeden dom.
Hawajskie sny o przyszłości
Magda Bębenek
Przyjrzymy się przeszłym i współczesnym ruchom społecznych, ekologicznym i niepodległościowym oraz nierzadko nieznanej i zafałszowanej historii wysp, by odpowiedzieć sobie na pytania: Ile jest obecnie Hawajów na Hawajach? Jak będą wyglądać za dwa, trzy pokolenia i kto o tym zadecyduje?
Nigdy więcej / Never Again
Magdalena Chodownik, Marcin Zaborowski
11:20 - 11:50
Przerwa kawowa
11:50 - 13:30
Drugi blok
Rozmowa
Wacław Radziwinowicz
O Rosji i roli korespondenta zagranicznego.
Islandia. Rewolucja i akceptacja
Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak
Od 2008 roku, gdy Islandię dopadł kryzys gospodarczy, dużo się zmieniło. Ten odważny naród doszedł do granicy, w której łatwo zatracić się między dumą a chciwością. Konsekwencje, jakie wyrosły z chęci ratowania wyspy, są różnobarwne i przynoszą gorzki obraz Islandii, którego nie ujrzymy w turystycznych broszurach.
Od podróżniczki do Instagrammerki
Marysia Maciocha
O Instagramie jako zjawisku społecznym, zmieniającym świat podróży i interakcje międzyludzkie, czyli o tym, jak przeciwniczka portali społecznościowych zakochała się w Instagramie jako nowym medium reportażu podróżniczego.
Deus Et Machina: Wschód i zachód
Anna Rutkowska
Reakcją na postępującą technologizację wydaje się być zwrot ku naturze. W jaki sposób te zjawiska wpływają na trendy podróżowania? Czy można zrozumieć świat wschodu, tkwiąc w zachodnim paradygmacie myślenia? Opowieść o świecie cyfrowym i pragnieniu bycia całkowicie poza nim na gruncie dwuletniej włóczęgi dookoła Azji.
13:30 - 14:00
Przerwa kawowa
14:00 - 15:00
Trzeci blok
Kult amatora w podróży. Czy każdy powinien tworzyć treści?
Barbara Stawarz-García
„Widzę przyszłość, w której będziemy mieli 300 milionów reporterów” - powiedział przed laty Matt Drudge, założyciel platformy Drudge Report. Jak brać odpowiedzialność za słowo, kiedy można pisać wszystko? Jak sensownie wykorzystywać wolność słowa? Zobaczmy treści w podróży i ich konsekwencje z bardzo bliska.
4 razy bardziej, czyli o podróżowaniu z psem
Agata „Agi” Włodarczyk
Zwariowaliście?! Z psem do Indii/?Mongolii/na koniec świata* (*niepotrzebne skreślić)?
Z taką reakcją spotykamy się najczęściej. A jednak wciąż to robimy – planując podróże, najpierw myślimy o tym, w jaki sposób zabrać ze sobą psa...
Bloger podróżniczy zawodem przyszłości, czyli jak zamienić pasję w pracę?
Karol Lewandowski
Opowieść o tym, jak dzięki technologii podróż kilku studentów starym busem przez Europę stała się znana w całej Polsce. Projekt w 7 lat zaowocował 3 książkami, tytułem Bloga Roku i Vloga Roku, własnym sklepem internetowym, biurem podróży dla firm i wydawnictwem, a pasja zamieniła się w sposób na życie.
10:00
Rozpoczęcie
10:20-11:20
Pierwszy blok
Przegrana wojna
Paweł Pieniążek
Strony wojny w Donbasie już nie łudzą się, że osiągną swoje cele. Uczestnicy tego konfliktu zatrzymali się w trakcie marszu i pozostaną na zajętych pozycjach. Zamiast marzeń o nowej Ukrainie czy „Noworosji” została tylko wojna, w której o nic nie chodzi i której nie można skończyć.
Wszystkie dzieci Louisa
Kamil Bałuk
W latach 80. w Holandii rodzą się dzieci o skórze ciemniejszej, niż było to w planie. Jedną z zaskoczonych matek jest Sonja. Rok wcześniej wybiera cechy dawcy nasienia: wysoki, wykształcony, dyrektor w sektorze bankowym, żonaty, posiadający własne dzieci. Biały i przypominający jej męża. – Dzieci będą podobne do państwa, a dawca pozostanie anonimowy – uśmiecha się doktor Jan K.
Wschodnie kobierce – historia zaklęta w wełnie
Andrzej Brzeziecki
Dywany, kilimy, sumaki, szyrdaki… wschodnie tkaniny od stuleci fascynowały podróżujących na Wschód. Dla ludzi pustyni były dowodem bogactwa i sposobem na przełamanie monotonii krajobrazu, dla Europejczyków źródłem prestiżu i namiastką Orientu. Podróż szlakiem kobierców to podróż przez 3000 lat historii Azji.
11:20 - 11:50
Przerwa kawowa
11:50 - 13:30
Drugi blok
Dokąd wiodą nas szlaki uchodźców i migrantów?
Draginja Nadaždin
Ponad 200 milionów osób na całym świecie bierze udział w migracjach. Część z nich – ponad 20 milionów - to uchodźcy, którzy musieli opuścić swój kraj poszukując schronienia. Wiele zmiennych wpływa na to jak będą wyglądać ścieżki migrantów i uchodźców. Decyzję jakie podejmujemy tu i teraz, odpowiadając na jeden z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych naszych czasów, określi przyszłość naszego świata.
Zgodnie z planem? Czyli tu i teraz przyszłych podróży z dziećmi, co to lubią płatać figle.
Ola ‚Fasola’ Pająk-Gałęza
Jak widzimy naszą rodzinną przyszłość podróżniczą? Pytanie szalenie ciekawe, ale i zwodnicze. Bo czymże jest przyszłość? Planami czy tylko marzeniami? Jak widzi się ją przez pryzmat trzech par dziecięcych oczu, które każde filtrują świat na swój sposób? Co, jeśli życie zaskakuje nieco bardziej, niżby się można było spodziewać? Pytania bez odpowiedzi? Spróbujemy na nie odpowiedzieć, bo rodzinna podróż trwa nieustannie, tu i teraz.
Czy VR uratuje świat?
Katarzyna Jaklewicz
Wirtualna i Rozszerzona Rzeczywistość to nie przyszłość. To teraźniejszość, którą już dziś każdy z nas nosi w kieszeni. A konkretnie - w swoim smartfonie. Już wkrótce VR i AR może zmienić sposób, w jaki się uczymy, leczymy, kontaktujemy z bliskimi czy urządzamy mieszkania. Wpłynie też na nasz sposób podróżowania. W przestrzeni i w czasie...
Rozmowa
Remigiusz Maciaszek
Jak opowiadać historie w formie wideo.
13:30 - 14:00
Przerwa kawowa
14:00 - 15:00
Trzeci blok
Filipiny. Próbki światów.
Tomasz Owsiany
W trakcie 8 miesięcy samotnej podróży spędził wiele tygodni wśród filipińskich plemion. Naśladował ich sposób życia, towarzyszył im w pracy i nawiązywał z nimi bliskie relacje. Na przykładzie Aytów i Kankanaey z wyspy Luzon, Irayów z Mindoro i Talaandigów z Mindanao zastanowimy się, jak owe rdzenne kultury reagują na postępującą nowoczesność, co przetrwało z żywej tradycji plemion oraz jak może kształtować się ich przyszłość.
Z dziennika mięsożercy
Sabina Nowak
Wilki kojarzą się z najdalszymi, niedostępnymi ostępami leśnymi. Tymczasem drapieżniki te żyją niedaleko nas, w lasach gospodarczych, wykorzystywanych przez miliony ludzi jako miejsce pracy lub rekreacji. Aby nas unikać, wilki osiągnęły mistrzostwo kamuflażu, prowadząc nocny, skryty tryb życia. Badanie ich zachowań, wzajemnych relacji czy użytkowania przestrzeni jest niezmiernie trudne. Pomocne okazują się nowoczesne narzędzia badawcze: automatyczne kamery, genetyka czy telemetria GPSGSM. Dzięki nim odkrywamy fascynujące tajemnice prywatnego życia wilków.
Czy w dzisiejszym świecie można mówić o “wyprawach ekstremalnych”?
Jakub Rybicki
Dzięki nowoczesnym technologiom zdobywanie gór, przemierzanie pustyń, czy wyprawy polarne są nieporównywalnie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jak relacjonować przedsięwzięcia, podczas których mierzymy się głównie sami ze sobą?